Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara

 

Vakumla Kürtaj Ankara

Kürtaj, (küretaj) rahim içinden doku almayı ifade eder. Çok sık olarak, rahim içindeki gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanır. Bunun dışında, tanı amacıyla biyopsi veya tedavi amacıyla da uygulanabilir.

Bu durumda bu işleme ‘probe küretaj’ denir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj, yasalara göre ‘son adet tarihinden itibaren 10 hafta’ ile sınırlıdır. Buna ‘yasal tahliye veya küretaj’ denir. Yasalar gereği bu işlemi ülkemizde sadece kadın doğum uzmanları yapmakla yetkilidir. Yapılan işlem doktor ve hastası arasında gizli kalır.

Vakumla Kürtaj Ankara

 
Kürtaj işlemi değişik tekniklerle yapılabilmektedir. Eskiden küret adı verilen ve uçları keskin kaşıklara benzeyen aletlerle kürtaj yapılır ve rahmin için kazınarak gebelik sonlandırılırdı. Günümüzde kürtaj yapmak amacıyla modern aletler kullanılmaktadır. En sık kullanılan vakumla ağrısız kürtaj tekniğiyle rahmin içinin boşaltılmasını sağlayan Karmen denilen aletlerin kullanımı ile vakumla ağrısız kürtaj yapılmasıdır. Bu şekilde gebeliğin sonlandırılması olayına vakumlu kürtaj adı verilmektedir. Bu işlem için kullandığımız karmen adı verilen alet, büyük enjektöre benzeyen ve negatif basınç uygulayarak rahmin içinin boşalmasını sağlayan kompakt bir alettir. Bunun ucunda karmen kanül dediğimiz ufak borucuklar mevcuttur.

Rahmin içine giren ve boyutları ortalama 4 ile 10 mm arasında değişen bu kanüllerdir. Vakumla kürtaj bize sağladığı en büyük yardım işlemin kısa sürede, en az yan etki ve ağrıya neden olarak rahim içi tahliyesini yapmamıza olanak sağlaması ve kullanılan kanüller tek kullanımlık olduklarından enfeksiyon riskini minimuma indirmemizi sağlamalarıdır.

Vakumla ağrısız kürtaj adı verilen en modern kürtaj yöntemi sayesinde çok kısa bir süre alan operasyon ile gebeliğinizi güvenli bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Bu yöntem rahim içerisinde negatif basınç yaratılması ile rahim içinin tahliyesi mantığı ile uygulanmaktadır. Özellikle erken gebelik haftalarında uygulandığında hasta çok kısa bir sürede konforlu bir şekilde kürtaj olabilmektedir. Ayrıca bu yöntemde tek seferlik aletler kullanıldığı için enfeksiyon riski yok denecek kadar az olmaktadır. Bu da sağlıklı bir şekilde kürtaj olmanızı sağlayan bir faktör olacaktır. Lokal anestezi ile rahimin uyuşturularak veya genel anestezi ile hastanın uyutularak yapıldığı kürtaj işlemlerinde hasta kürtaj olurken her hangi bir ağrı hissetmeyecektir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

 
İşleme başlamadan önce ultrasonla gebeliğin haftası ve rahim içindeki yerleşimi saptanır.

Kürtaj sırasında genel veya lokal anestezi tercih edilebilir. Eğer genel anestezi uygulanacaksa, işlemden 4 saat önce hastanın bir şey yiyip içmemesi gerekir. Hastanın ilk kürtaj deneyimi ise veya öncesinde sezaryanla doğum yapmışsa, genel anestezi ile kürtaj işlemini öneririz. Ancak hastanın daha önceden birden fazla kürtaj deneyimi varsa veya normal doğum yapmışsa lokal anestezi ile kürtaj yaptırabilirler. Lokal anestezi hastanın rahim ağzı bölgesine uyuşturucu ilaç uygulanmasıdır. Genel anestezi ise bir anestezi uzmanı tarafından hastanın kolundan damar yoluna uyuşturucu ilaç uygulanmasıdır.

İşleme başlamadan önce dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Genel anestezi tercih edilmişse, hasta uyutulduktan sonra rahim ağzının görülebilmesi için önce “spekulum” denilen alet yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı antiseptik solusyonla temizlendikten sonra, “tenekulum” tek dişli olarak isimlendirilen aletle tutularak çekilir ve rahim düz hale getirilir. Lokal anestezi tercih edilmişse, bu aşamada rahim ağzına ilaç enjekte edilir.

Gerekli vakalarda, daha önce doğum yapmamış veya ileri gebelik haftası olan gebeliklerde “buji” olarak isimlendirilen aletlerle rahim ağzı genişletilir. Daha sonra plastik yapıda, steril kanüllerle genişlemiş rahim ağzından rahatlıkla girilerek rahim boşluğuna ulaşılır. Kanülün ucuna vakum etkisi yaratan özel enjektör yerleştirilir. Bu özel enjektörle negatif basınç sağlanarak rahim içindeki dokular alınır.

İşlemin en sonunda tenekulum çıkarılır, vajen tekrar antiseptik solusyonla temizlenip spekulum çıkarılır. Transvajinal ultrason yardımıyla rahim içinde parça kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

Kürtaj işlemi ortalama 5-15 dakika sürer. Lokal anestezi ile 15 dakika sonra, genel anestezi uygulanmışsa 30-40 dakika sonra hasta eve gönderilir. Hastaya antibiotik, ağrı kesici gereğinde kanama azaltıcı ilaçlar önerilir. Öneriler dikkatli şekilde uygulanmalıdır. İşlemden 1 hafta sonra rahim kontrol edilir.

Kürtaj Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

 
Kürtajdan sonra belli süreyle 2-10 gün arasında hafif, pıhtısız vajinal kanamalar normaldir. Bazen işlemden sonra hiç kanama görülmeyebilir, bazen de belli sürelerle ara ara kanama şikayetleri olabilir. Genel olarak beklenen kanamanın gittikçe azalarak devam etmesinden sonra kesilmesidir. Kürtaj sonrası kanamalar için tampon kullanmamalı, ped kullanılmalıdır. Kürtaj eğer genel anesteziyle yapılmışsa ilk gün için biraz sersemlik hissi, bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı ve hafif kanama olması normal kabul edilir. Şikayetler genellikle birkaç saatten sonra azalacaktır. Genel anestezi ile yapılmışsa işlemden yaklaşık bir saat sonra yemek yenilebilir.

Kürtajın Riskleri Nedir?

 
Yasal kürtaj sınırları yani 10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtajlarda yaşanan riskler genelde işlemi yapan kadın doğum uzmanının deneyimi ile yakın ilişkilidir. Çok sık karşılaşılmasa da sonuçda kürtaj cerrahi bir girişim olduğu için hasta çeşitli risklerle karşılaşabilir.

Enfeksiyon: İşlemin yapıldığı ortamın steril olması gerekir. Aynı zamanda hastanın kürtaj sonrası uyması gereken kuralları uygulamaması (antibiyotikleri kullanmama, ayakda duş yapmama, havuz veya küvete girmek, kürtaj sonrası erken cinsel ilşikiye girme) sonucu enfeksiyon gelişebilir. Hastanın vajinal kanamasının ileri derece artması, ağrı ve ateş görülebilir.

Gebeliğin devam etmesi: Özellikle 5 haftadan daha önce yapılan kürtajlarda sıkça gözlenir (Hastanın 1 hafta sonra yapılan ultrason kontrolünde gebelik izlenir). Gebelik kesesinin çok küçük olması nedeniyle işlemin yetersiz olması sonucu gelişebilir.

Atoni: İleri gebelik haftalarında yapılan kürtajlarda aşırı kanama ile karşılaşılabilir. Rahim kaslarının iyi kasılamamasına bağlı gelişir. Yasal tahliye sınırları içindeki kürtajlarda çok rastlanmaz.

Parça kalması: Hasta işlemden sonra normal adet kanamasından daha fazla olan kanaması olduğunu ifade eder. Kürtajdan 1 hafta sonra yapılan ultrasonda izlenip, müdahale edilebilir.

Rahim delinmesi veya bağırsak yaralanması: Büyük gebelik haftalarında görülme riski daha fazladır. Rahim delinmesine barsak yaralanması da eşlik edebilir. Küçük delinmelerde takibe alınır ve kendiliğinden kapanması beklenir. Büyük delinmelerde ise hastanın klinik tablosu da değerlendirilerek operasyon planlanabilir.

Aschermann sendromu (Yapışıklık): Rahim duvarının iç tabakasının gereğinden fazla kürete edilmesi sonucu gelişir. Kürtaj Ankara üzerinden 4- 6 hafta geçmesine rağmen hasta adet göremez, sonra ki adetlerini de ya çok az görür ya da hiç göremez. Kısırlığa yol açabileceği için önemlidir.

Anesteziye karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu: Çok nadir de olsa karşılaşılabilir. Hastanın hikayesinde önceki operasyonlarda da benzer reaksiyonların geliştiği dikkat çeker

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
• Doktorunuzun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarınızı mutlaka kullanın!
• Eğer eşinizle kan uyuşmazlığınız varsa (Rh uyuşmazlığı), kürtajdan sonra ilk 72 saatde ‘anti- D Ig’ uyuşmazlık iğnesi vurulmalısınız!
• Az miktarda hafif pembemsi renkte kanamalarınız olabilir. Bazen bu kanamalar pıhtı da içerebilir. Ama merak etmeyin bu normal bir durumdur. Eğer kanama miktarınız çok fazla ve kırmızı renkli ise vakit geçirmeden doktorunuza ulaşın..!

Kürtaj Hakkında Sık Sorulan Sorular

 
Kürtaj işlemi, ne kadar sürer?
Kürtaj işlemi ortalama 5-10 dakika sürmektedir.

Kürtaj işlemi kaç haftalık gebeliğe kadar yapılır?
Kürtaj işlemi 10. haftaya kadar yapılabilir.

Kürtaj ne tip anestezi ile yapılır?
Kürtaj genel anestezi ile uyutarak veya lokal anestezi ile uyuşturarak yapılabilir.

Kürtaj esnasında ağrı duyulur mu?
Kürtaj işlemi genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılmaktadır. Genel anestezi ile yapıldığında hasta hiçbir ağrı duymaz ancak lokal anestezi ile yapılırsa hasta az da olsa ağrı duyabilir.

Evli olmayan bir bayan kürtaj olabilir mi?
Evli olmayan bayanlar da kürtaj olabilir.

18 yaşından küçük birisi kürtaj olabilir mi?
18 yaşından küçükler anne ve babalarının yazılı izni ile kürtaj olabilirler.

18 yaşından büyük birisi kürtaj olmak için izin almalı mıdır?
18 yaşından büyük birisi eğer evli değilse izin almasına gerek yoktur, kendi rızası ile kürtaj olabilir.

Kürtaj sonrası kanama olur mu?
Kürtaj sonrası yaklaşık 2 haftaya kadar adet kanaması gibi kanama olabilir.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?
Kürtaj olunduğu anlaşılamaz.

Kürtaj sonrası ağrım olur mu?
Kürtaj sonrası adet sancısına benzer şekilde ağrı olabilir.

Kürtaj sonrası ilaç kullanmam gerekir mi?
Kürtaj sonrası ağrı kesici ve antibiyotik kullanılmaktadır.

Kürtaj sonrası hastanede kalmam gerekir mi?
Kürtaj sonrası hastanın hastanede kalmasına veya dinlenmesine gerek yoktur, işlem sonrası hasta evine gidebilir.

Kürtaj sonrası normal hayatıma ne zaman dönebilirim?
Kürtajdan hemen sonra hasta günlük hayatına geri dönebilir. Kanama ortalama iki hafta kadar devam edebilmektedir.

Kürtaj sonrası ne zaman duş alabilirim?
Kürtaj sonrası aynı gün duş alabilirsiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman denize girebilirim?
Kürtaj sonrası yaklaşık 10 gün enfeksiyon riskinden dolayı hastaların denize veya havuza girmemelerini önermekteyiz.

Kürtaj sonrası ne zaman ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?
En az 2 hafta veya kanama tamamen kesilene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Kürtaj sonrası tekrar gebe kalmak için ne kadar beklemeliyim?
Sorunsuz yaşanan kürtaj sonrası ciddi bir bekleme süresine ihtiyaç yoktur.

Kürtaj sonrası rahimde ve tüplerde yapışıklık olur mu?
Eğer işlem steril ortamlarda ve kuralına uygun olarak deneyimli bir hekim tarafından yapılırsa enfeksiyon, yapışıklık gibi problemlerle karşılaşmazsınız.

Kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı olanlarda aşı yapmak gerekli midir?
Kürtaj sonrası eğer çiftler arasında kan uyuşmazlığı varsa uyuşmazlık iğnesi ilk 72 saat içerinde yapılmalıdır.

Kürtaj sırasında rahimde delinme olur mu?
Bazı durumlarda nadir de olsa bu tarz problemler ortaya çıkabilmektedir. Delinme eğer ufak ve kanlanması az olan bir bölgeden olursa sadece takip etmek yeterli olmaktadır. Nadiren delinme olan alan büyükse ameliyat gerekebilir.

Kürtajdan sonra spiral takılabilir mi?
Genellikle kürtaj sonrası ilk adeti beklemek daha uygundur spiral takılması için.

15 yaşından küçük birisi kürtaj olabilir mi?
15 yaşından küçük birinin kürtaj olması için anne ve babasının yazılı – imzalı izninin yanı sıra durumu kolluk kuvvetlerine de bildirmek gerekmektedir.